понеділок, 20 березня 2017 р.

Чудеса та чудасіїї Дністровського каньйону.


пливе човен, води повен
Спливні туристи в Дністровському каньйоні - в пошуках оптимального плавзасобу. Сплавляються на всьому, що не тоне - катамарани, рафти, байдарки, моторні човни, каної, каюки, сапи і мотики; на мішку пластикових пляшок спливають, на чудернацьких плотах, є навіть дебаркадер. 
дебаркадер
з милом рай і в шалаші
В той же час мешканці місцевих сіл зупинилися на оптимальній конструкції
човна- плоскодонки. На ній верхи ладнають на ріці свої господарські справи. 

спробуйте отак, навстоячи
весло для плоскодонки
Обов'язковим в комплекті  є суворе весло та черпалка, без якої плоскодонка ризикує піти на дно швидше, чим чорний лелека перелетить до середини Дністра.

а дзюбок червоний, бо соромно за капості
То не в очах почорніло  -  в Дністровському каньйоні жиють близько десятка справжніх бузьків-негрів (Ciconia Nigra, афробузьки). На зиму злітають в Африку, звідти приносять гарних маленьких діточок, лиш шо чорних. Того вимушені переховуватися від людей – живуть подалі від доріг та сіл.

Одаївські кручі над Дністром

За повітряний простір Дністровського каньйону з птахами конкурують парапланеристи. Мешкають тут ціле літо, а на зиму, разом з чорними-білими лелеками та сірими-білими чаплями, летять у вирій. Найчастіше їх можна бачити поблизу сіл Ісаків, Одаїв, Іване-Золоте, Городниця.
хвилі Дністра на знайденому під ногами черепку
На схилах Дністра в прямому сенсі шпортаєшся за історію – схили всипані черепками, в гротах  -  сліди перебування древніх людей, а біля Устечка, кажуть, у воді заснув німецкий танк-«Тигир». Залишки городищ, трипільських стоянок, сліди військових кампаній (більшість металевих артефактів звідти вже "випікали", але знаходить той, хто шукає).

                                                                  Вікові дерева

бучина над Дністром
На крутосхилах схилах Дністра є бучини, старі дуби. Часто з під них б'ють джерела - за легендою, це гіркі сльози лісників, які не можуть вивезти деревину з важкодоступних місць.

 Найвідомішими деревами, задіяним в туристичних маршрутах,  є
 платан в парку в Коропці, 300 літній дуб в селі Литячі, дерева гінкго і софора в Заліщицькому парку. Мене вгощали чаєм з листя гінкго, не проперло, треба буде ще їх покурити.  

дуб в с. Литячі

платан в парку в смт. Коропець. Фото Петра Площанського


софора і гінкго в парку в Заліщиках. фото Андрія Бачинського

риби-камікадзе
не розхитуй човен!

Риби-провокатори, яких можна ловити тільки з берега, бо вони розхитують човен. Така риба працює в парі з рибоохороною – і тільки чекає, як би вжерти вас за гачок, а особливо в нерест.
чекаючи на Годо
Найматьорішіми серед таких рибів є стерлядь – 48 тисяч гривень, щоб з нею сфотографуватися, вирозуб – 10 тищ, марена   - 330 грн. 
За такі гроші можна довго і щасливо їсти чорну ікру ложкою.
Жити ця риба може в живій, проточній воді, нижче за течією, де відчувається згубний вплив гес в Новодністровську, їй хижо.

ми рідко бачимо їх. Зате вони завжди бачать нас

Жива річка Дністер 
 Головна цінність річки Дністер - вона жива,  не спотворена гесами. 
Екосистема Дністровського каньйону, зв'язки між людиною і природою,  деградує, якщо збудувати "каскад 6 гесів". Це перетворить річку на каскад смердючих ставків, Не треба бути екологом, щоб це зрозуміти. Велика морда придумав програму розвитку гідроенергетики до 2026 року, і хоче збудувати їх швидше, чим перестане влізатися в екран. Плюйте в очі тому, хто каже, що геси на Дністрі це щось таке дуже добре, 
вступайте в групу у фб Врятуй Дністер
сонце над Дністром - не заходить. Воно сходить

Karparty.com - резервування активних турів

  

субота, 18 березня 2017 р.

Дністровський каньйон - одне з 7 чудес України. Частина друга

Сплав по Дністровськім каньйоні
Протягом всього сплаву вас оточуватимуть сірі, а деколи і білі, чаплі

сіра чапля  в дністерському небі

Нерви в них вкрай міцні, натреновані. Бо на кожному з човнів хтось пробує чаплю напудити – махає веслом, горланить, корчить рожиці, б’ється в істериці – але чапля зривається в небо тільки від вистав найдостойніших.
в неї нерви, як в Моцного Горішка
Дністровський каньйон посічений ущелинами потоків, які утворюють каскади водоспадів. Іноді один, іноді - кількадесят. Більшість з них – маловідомі та маловодні. 
Найзнаменитіші - серед брунатних скель:- Русилівський (хоч це і не біля Дністра, все одно)
і  Возилівський каскад, але є і сіренькі, і біленькі
сіренькі

біленькі

Русилівські

Возилівські, і хвостик як шило

І є - Джуринський водоспад, найзнаменитіший, хай і турко-творний (таяк зараз турки дороги будували, в XVII ст. строїли водоспади). Має два каскади, 16 метрів, найвищий на рівнинній території України. Місце масового паломництва туристів. Цікаво, що совєти примудрилися були його знищити, спорудивши поруч гідроелектростанцію, руїни якої зараз поруч водоспаду.

Джуринський водопад
Руїни. Мова не про руїни замків та фортець. Так, є Раковецька вежа, яка прикриває вціліле місце охоронною табличкою, є т.зв. «палац» Бадині в Коропці і руїни палацу Понінських в Червоногруді.
аборигени Вогяної землі носили з собою на шворочці тряпочку, і прикривали нею не сороміцьке місце, а де найбільше змерзли. Так само ця вежа має причинну табличку.
Руїни в цілому – доріг, автобусних зупинок, цвинтарних каплиць, надгробків, колгоспів, фермерських господарств, пустки шкіл, військових приготувань, фундаменти, залишені незрозуміло від чого, шкелєти радянських споруд, занедбані будинки, покинуті хутори. 

коли літо приходить, щаслива пора. І на сірому камені плавиться мозг
 В давнину, якщо турки спалили село, відбудовувалися на новому місці. Бо легше повалити і збудувати наново, чим реанімувати радянського мерця.

скульптура радянського мерця
Туристам ліпше не заходити вглиб Дністровського каньйону, щоб не вхопити бацилу краєзнавства. Купа сюжетів, рельєфні відкриті люди, але ви турист, а не Кустуріца.

 Руїни скель (останці) в урочищі Криве

цікаві ще й тим, що тут ростуть всякі цікаві рослини

Негода-вітер вишліфувала-перетворила на химерні «гриби, «сфінкси», «богатирі» десятки величезних каменюк (віком близько 100 млн. років (альбський ярус нижньої крейди (113-100 млн. р.). 

Заліщики – в петлі (в хорошому сенсі слова) Дністра

Заліщицька петля

 Дністровський каньйон протяжністю 250 км (від впадіння в Дністер р. Золота Липа до р. Збруч), Заліщики  - місто-"епіцентр", приблизно посередині. Зокрема тому тут розміщений офіс Національного парку «Дністровський каньйон», щоб було одинаково далеко до всіх територій парку.

Заліщицька петля - один із найвідоміших ракурсів України, саме ним ілюструють більшість матеріалів про "Дністер-7-чудо". Каньйон Дністра в принципі складається із таких петель, але в багатьох з них живуть не люди, а люди поміж теплицями.
  
скільки людей, стільки й теплиць (911)

Завзятих і працьовитих подністровців, які живуть з вирощування городини (не стільки помідорів, як перців, огірків, капусти), називають "помідорниками".  Грандіозні площі понад Дністер вкриті кустарними теплицями. Найвідомішим "помідорником" є Дм. Фірташ, той самий.


 2012 в с.Синьків (він родом звідти),  на «заощаджені в України кошти»  побудував "один із найбільших в Україні і найсучасніших в Європі тепличних комплексів", підвів до села дорогу; дорожні майстри плакали і робили,  робили і плакали, що вони не турки-дорожники, що не можна нічого вкрасти. До цього часу (аж 5 років!!) на дорозі немає ямів! От де одне з 7 чудес Дністровського каньйону! 

Окрім помідорників, є ще кашкетники (фломастери, мормони, штунди).

кашкетниці. Велике прання

Релігійна громада, естетикою схожа на американських мормонів – жінки в яскравих хустинах, чоловіки в картузах навстоячи катають на фірах. Всі разом вірять в щось трохи інакше, чим ми. 
Там немає однієї догми, є різні версії кашкетизму, але академічна версія – не визнавати світла, триматися осторонь держави, дітей не примушувати ходити в школу після третього класу.  
Народжувати в середньому 10+ дітей на одну жінку,   
    
Кашкетники - знамениті майстри по каменю. Не п’ють (ще чудо!), беруть за роботу дорого.
Кашкетники дуже стоять гуртом одне за одного, ввічливі і розважливі – але не пробуйте зазіхати на їхній особистий простір. Того ви бачите фото лиш жінок і дітей, а не чоловіків.
Зосереджені в селах Космирин (столиця), Стінка, сусідніх хуторах, а також на прикарпатському березі в с. Будзин та Мостище.  

Туристи часто бачать кашкетниць на березі Дністра, коли вони толокою перуть свої кольорові речі.
малодітні кашкетницькі сім'ї


Karparty.com - резервування активних турів





вівторок, 14 березня 2017 р.

Як ходити по Дністровському каньйону, не залишаючи слідів


Закривати сіточку в наметі
фото Юрка Козоріза (не в сенсі шо то він)

Бідолашним зміюкам – вужам, гадюкам, холодно зранку, а ваш намет – такий теплий. Там можна погрітися. Коли змію знайдуть, найкраще що з нею може статися – її кинуть в пляшку з перваком; як відомо, така настоянка допомагає розуміти мову всіх звірів і навіть депутатів

Не палити і не закопувати сміття

все на закопаєш

Сортувати на о -  не органічне. Лушпайки від моркви-бараболі не лінуйся віднести в село обміняти на них городину. Пластик і пляшки від бухла – в спеціальний гермомішок, який вивести подалі від Дністровського каньйону. Бляшанки  – ніяка магазинова «тушонка» чи рибна конзерва не має сенсу в туристичному раціоні харчування (це погане джерело білка). Скляна тара – вона ще й бється. Не беріть сміття з собою, не будете стояти перед моральним вибором, що з ним робити.

Не палити вогнища де попало

Ваня, Ти станеш зіркою))

Типовою є ганебна практика, коли на зручному для відпочинку березі – численні «кротовиння» місць від вогнищ. Звідки береться? Замість забрати сміття, туристи-папєрєднікі його пробують палити. «Перепалена конзерва розкладається 3 роки» - ось звідки корінь всіх бід.
Важливо, що «дністерський камінь» під час першого нагрівання може вибухнути. Того замість корчувати нове каміння краще використати перепалений камінь зі старого вогнища.


Не рубати живі дрова
рубати сухі


Ідеальний турист з точки зору природооорони – сироїд (не оксана), тим вогнища взагалі не треба. Так, живі дерева обсмажуються, але щоб їх підпалити, треба купа сирих. Якщо йдете сплавом по Дністру, шукайте дрова не біля стоянки (там вже все знайдено до вас), а  за кілька кілометрів до фінішу в якомусь ліску, там дров повно. Краще на франківському березі, бо там всього лиш регіональний ландшафтний, а на березі тернопільському - національний парк.

Не мінуйте Дністровський каньйон!

назад шляху немає


Так, зараз важче купити хорошу саперку – всі ті надьожні, які роками не продавалися в мультиків на блошиних ринках, вимели три роки тому.  Якщо вас багато – визначте, в який бік йдуть хлопчики, куди дівчатка (на протилежний берег), і місце, де кожен може знайти саперку.
Найближчих кілька (поколінь) біотуалетів на Дністрі не буде,а  в стаціонарні  я боюся ходити, клаустрофобія.

Не ловіть рибу в нерестовий період

жити - буде, кохати - ні


На простий гачок, не знаючи місць, поіменно кожну рибу туристу важко щось зловити. Бо «ловлять» сітками, глушать електровудками. Якщо ви помітили «пляшки, які пливуть проти течії» - не піднімайте самі кіпіш, ще відгребете. Повідомте в групу «Врятуй Дністер», країна знайде своїх героїв.

Не зривати рослини
хай росте!


Перед тим, як зривати мішок материнки, виховайте культуру вживання чаїв з трав. На те вони й лікарські трави, що якщо їх безбожно пити – матимуть вплив на організм вплив. Якщо щось зриваєте, то з розумом. Підозрюєте в рослині червонокнижну – плюнте на неї, може десь колись на небі вам то зарахується.

Без гучної музики

Голосіння про павука Дзідзьі з вашого авто введе в депресію червонокнижну птаху. В неї немає нервів то слухати, вона перестане нестися. Якщо несила без музики - верещіть а-капела; весною, в період тиші краще взагалі від того утриматися. То як піст, тільки пишеться по інакшому.

Поважайте традиційний уклад життя подністрян

Не пробувати в неділю зранку, коли все село в церкві, в трусах і підсрачнику на поясі йти оглядати подністровську сакральну архітектуру.

Купляйте по ринкових цінах

7 випадків з 10, якщо ви пішли в село за городиною, молоком – від вас не захочуть брати гроші. Не піддавайтеся! Халява - це негарно. Якщо люди відмовляються брати гроші, візьміть з собою якийсь еквівалент, але рівноцінний, а не відро бусів в обмін на територію Ліберії.

1 випадок з 10 – що вам за слоїчок сметани назвуть таку ціну, що далі сє свище. Особливо цим грішать кашкетники. Не піддавайтеся. Ви знаєте ринкову ціну, то і платіть по ній. 

Поширювати фото

не тільки егоцентричні фото

Коли повернулися з Дністровського каньйону, виставляти в соцмережі фото не яка я гарна на пів екрана на Дністрі, а який гарний каньйон, а я для того щоб підкреслити масштаб йог величі.
І чим більше, тим краще – як це дивно не звучить, для більшості наших людей відпочинок на Дністрі – це «екзотика», і вони просто не  можуть повірити, що в три кроки від їхньої хати є щось подібне.
НЛО в Дністровському каньйоні

 Karparty.com - резервування активних турів


Дністровський каньйон - одне з 7 чудес України. Ви задумувалися, чому?

Панорама з Червоної гори

Ми не можемо дозволити знищити унікальний Дністровський каньйон.
Але можемо дізнатися більше те, чим саме каньйон унікальний!
Дністер – чудове місце не тільки для громадської активності, а й для відпочинку.

Спочатку я напишу, чим каньйон Дністра цікавий в цілому,
а вже потім про місця, які є (для мене) особливими.

травертин неподалік с.Ісаків


Водоспади "Дівочі сльози".  Невеликі (заввишки до 8 метрів), з кришталево чистою, студеною водою.
Вмивання в дівочих сльозах освіжає краще горнятка кави.  Струмені спадають з травертинових скель.

травертин навпроти с. Стигла

Травертин – обєкт живої/ неживої природи. Джерельна вода за тисячі років перетворює мох на скелю, при цьому зберігає текстуру моху. Як вампір – тут ще живе (мох), а тут – вже нє (скеля).

Останнє живе, що жило в травертинових скелях (крім кажанів) – ченці-пустельники, послідовники культу святого Онуфрія. В травертинових скелях, які добре зберігають тепло, вони видовбували аскетичні гроти Відлюдників (як ми їх тепер називаємо).
Від кожного такого печерного храму –  чудові панорами на Дністер, поруч кожного водоспад.  
печерний скит, Стінка 

Якби водоспади були на самому Дністрі, їх би називали «порогами». Тоді Дністерський каньйон був би меккою для любителів водного екстриму. Але таяк небезпечних ділянок немає,
сплав по Дністру  - це для релаксу, сімейних подорожей і виїзних алковечірок (можна три в одному). 
річка для релаксу 

В клас активного відпочинку дністровський сплав потрапляє, тільки якщо зупинятися на берегах для огляду цікавих геоатракцій.

"місячні ландшафти" печери Гострі Говди

Окрім штучних печер, в каньйоні є карстові печери. Найцікавішими серед них є печера Гострі Говди (навпроти Заліщиків), Баламутівська печера, пописана зооморфними малюнками часів мезоліту,
Перекладаю – предки тих,  хто вірить що землі 6000+ років, близько 10 000 років тому мазюкали на склепінні печери зображення звірят
вхід в Баламутівську печеру

 а також Одаївський печерний комплекс де, окрім десятка вертикальних печер і мегапечери Думка, є «язичницьке капище» (так стверджують туристи). Якщо розпалити вогнище через «рот», то дим вийде через «очі».

жрець древнього культу з інспекцією 

Дністровський каньйон – одне з небагатьох місць, де я готовий повірити в існування "місців сили" бо повертаєшся звідти, зарядженим як літій-іонний акумулятор, сяючим як нова копійка або налисник.   
силурійські відслонення, Трубчин

Фундамент Дністровського каньйону, Музею під відкритим небом - прадавні силурійські (сіренькі, 400+ млн. років ) і девонські (брунатненькі, 400 – млн. років) скелі.
 В історії планети девонський період – час на мандри, коли живність (в т. ч.наш прапрадзідзьо) надумався переповзти з моря на сушу).

хвіст прохвесора Доуеля



 Karparty.com - резервування активних турів